Situácia, keď zainvestuješ a na svoju investíciu na 10 – 15 rokov zabudneš je trošku extrém. Tiež je extrém, ak si svoje investície kontroluješ niekoľkokrát denne. Najideálnejšia je stredná zlatá cesta. Nemá význam sedieť stále pri počítači a číhať na vývoj trhu.
Ak si si svoju jednorazovú investíciu dobre naplánoval/a a podporil/a ju aj pravidelným sporením tak vieš, že potrebuješ už len čas, aby si svoj majetok zhodnotil/a k svojej spokojnosti. A čas neznamená mesiac, rok, ani 3 roky, ale dlhodobo, aspoň 7-10 rokov.
Vieš, kedy sa nedostatok trpezlivosti vypláca najmenej?
Najvýraznejšie sa táto vlastnosť prejavuje pri poklese trhov. Takíto investori začínajú panikáriť, denne si prepočítavajú o koľko prichádzajú až sa vybičujú do bodu najvyššej emocionálnej bolesti, kedy už nie sú ochotní pripustiť ďalší pokles a predávajú.
Je zaujímavé, že v reálnom živote sa títo istí investori správajú úplne opačne. Do schránky dostanú letáky supermarketov a tam akcia 2+1 grátis, 50% zľava, jeden zaplatíš a druhý máš za polovicu, NO NEKÚP TO, keď je to tak výhodné.
S investíciami pri pravidelnom sporení je to pri poklese trhov presne to isté, za tú istú sumu nakúpiš viac. Ide o tzv. Cost Average Effect, o ktorom píšem v ďalšom článku na webe.
S netrpezlivosťou sa stretávam aj pri náraste trhov. Kurz je čoraz vyššie, investor veľmi spokojný, majetok sa utešene zhodnocuje a on čo urobí, nakupuje. Veď nekúp to, keď sa trhom darí. Logicky však prichádza o majetok, pretože nakupuje najdrahšie ako sa len dá. Opäť celé zle.
Práve teraz je tá šanca predať a zarobiť. Možno sa teraz pýtaš, kedy je správny čas na investovanie? Odpoveď znie „hneď teraz“, keď mám financie a podľa vývoja kurzu sa zariadim, kedy viac nakúpim a kedy predám.
Nemáš krištáľovú guľu a ani ja ju nemám, takže nemôžeš tušiť, v akej fáze vstupuješ na trh. Ak však máš zadefinovaný dlhodobý cieľ, predávať majetok nemá veľký význam. Naopak rýchlejšie zhodnocovanie nákupom pri poklese kurzu áno.
Zisti, aka by to vyzeralo konkrétne v tvojom prípade.