Víťazstvo

Najdôležitejšia vlastnosť úspešných investorov, máš ju aj ty?

Index

Situácia, keď zainvestuješ a na svoju investíciu na 10 – 15 rokov zabudneš je trošku extrém. Tiež je extrém, ak si svoje investície kontroluješ niekoľkokrát denne. Najideálnejšia je stredná zlatá cesta. Nemá význam sedieť stále pri počítači a číhať na vývoj trhu.

Ak si si svoju jednorazovú investíciu dobre naplánoval/a a podporil/a ju aj pravidelným sporením tak vieš, že potrebuješ už len čas, aby si svoj majetok zhodnotil/a k svojej spokojnosti. A čas neznamená mesiac, rok, ani 3 roky, ale dlhodobo, aspoň 7-10 rokov.

Vieš, kedy sa nedostatok trpezlivosti vypláca najmenej?

Najvýraznejšie sa táto vlastnosť prejavuje pri poklese trhov. Takíto investori začínajú panikáriť, denne si prepočítavajú o koľko prichádzajú až sa vybičujú do bodu najvyššej emocionálnej bolesti, kedy už nie sú ochotní pripustiť ďalší pokles a predávajú.

Je zaujímavé, že v reálnom živote sa títo istí investori správajú úplne opačne. Do schránky dostanú letáky supermarketov a tam akcia 2+1 grátis, 50% zľava, jeden zaplatíš a druhý máš za polovicu, NO NEKÚP TO, keď je to tak výhodné.

S investíciami pri pravidelnom sporení je to pri poklese trhov presne to isté, za tú istú sumu nakúpiš viac. Ide o tzv. Cost Average Effect, o ktorom píšem v ďalšom článku na webe.

S netrpezlivosťou sa stretávam aj pri náraste trhov. Kurz je čoraz vyššie, investor veľmi spokojný, majetok sa utešene zhodnocuje a on čo urobí, nakupuje. Veď nekúp to, keď sa trhom darí. Logicky však prichádza o majetok, pretože nakupuje najdrahšie ako sa len dá. Opäť celé zle.

Práve teraz je tá šanca predať a zarobiť. Možno sa teraz pýtaš, kedy je správny čas na investovanie? Odpoveď znie „hneď teraz“, keď mám financie a podľa vývoja kurzu sa zariadim, kedy viac nakúpim a kedy predám.

Nemáš krištáľovú guľu a ani ja ju nemám, takže nemôžeš tušiť, v akej fáze vstupuješ na trh. Ak však máš zadefinovaný dlhodobý cieľ, predávať majetok nemá veľký význam. Naopak rýchlejšie zhodnocovanie nákupom pri poklese kurzu áno. 

Krištáľová guľa

Zisti, aka by to vyzeralo konkrétne v tvojom prípade.