Babička

Tajomstvo, ktoré poznala moja babička a ja ho poznám tiež :)

Moja babi bola podnikateľka a vôbec o tom nevedela. Ako mladá začínala s dedom skromne. Pestovali obilie, rôznu zeleninu, v záhrade sadili ovocné stromy a kríky. Z obilia získali zrno, zo zrna múku, piekla chlieb a koláče. Čo nespotrebovali, predala. 

Ako sa z mojej babi stala podnikateľka

Kuriatka

Za získané peniaze si mohla dovoliť kuriatka. Kuriatka rástli a predávala ich na mäso a nosnice na vajíčka. Za viac peňazí si dovolili kačičky. Tie kŕmila, až vykŕmila a predala na mäso. Za vykŕmenú kačicu dostala viac ako za kura alebo nosnicu. 

Z vyrobených peňazí si mohla dovoliť malé prasiatka.Prasiatka kŕmila, starala sa o ne, a nakoniec predala na mäso. Za peniaze si mohla dovoliť teliatko. Z teliatka vyrástla kravička, ktorá dávala mlieko. Z mlieka vyrábala maslo a tvaroh.Kravu dali pripustiť a tá mala teliatko. To vyrástlo na kravu a bolo viac mlieka a masla. Nakoniec sa otelili obidve a boli malé teliatka.

Teliatko
Kôň

Za teliatka si mohli dovoliť mladého koníka. Keď prišla do dôchodkového veku, mali už celkom slušné hospodárstvo: dve kravy, koňa, prasatá, kačice, sliepky, v záhrade ovocné stromy – zaváralo sa a aj pálilo – ďalší zdroj príjmu. V záhrade pestovala rôznu zeleninu, repu pre kačice, kukuricu, mak, bylinky a našla miestečko aj na kvety. 

Pointa

Moja babi nikdy nepracovala pre tento systém, mala 10 detí a starala sa o hospodárstvo. Vedela, že peniaze pod vankúšom alebo v ponožke sú tou najhoršou investíciou. Vedela, že peniaze musia vyrábať ďalšie peniaze alebo zhodnocovať vlastný majetok. 

A už vôbec nemala peniaze v žiadnej finančnej inštitúcii. Na dôchodku sa stala sebestačná. A za ten úbohý dôchodok, ktorý dostávala si mohla dovoliť kúpiť doplnkové veci ako cukor, soľ, pečivo a chlieb, ktorý už nepiekla.

Uvedomila som si, že je povinnosťou každého jedného z nás stať sa na dôchodku sebestačným a nespoliehať sa na pomocnú ruku štátu, ktorá možno ani nepríde, a ak áno, dôchodok bude presne tak úbohý ako u mojej babi. 

Len s tým rozdielom, že ona za celý svoj život zhodnotila svoj majetok a my ostaneme len pri tom dôchodku. Možno si povieš, že nie každý má tú možnosť vlastniť hospodárstvo. Súhlasím. V prenesenom význame môžeš začať pracovať na svojom majetku už teraz. 

Premieňať financie na majetok a pomaly ho rozširovať ako moja babi. A na dôchodku byť sebestačný/á, vysmiaty/a a bez stresov a obáv o svoju budúcnosť.

Pomôcť ti v tom môže aj jedinečná Appka, ktorá zarába. Ťukni a zisti viac.