Prázdne vrecká

Čo ak už nemám ani na „chleba?“

Ľudia radi používajú frázu – „NEMÁM PENIAZE“. Tak sa zamyslime – ak by si nemal/a peniaze: 

  • nemal/a by si kde bývať 
  • čo jesť 
  • nemohol/a by si telefonovať, pracovať na počítači 
  • jazdiť na aute 
Prázdna peňaženka

Ja by som túto frázu pozmenila skôr na „NEVIEM HOSPODÁRIŤ S PENIAZMI“. 

Ani o tom nevieš a peniaze máš, len si neuvedomuješ kde. Vlastníš Životné poistenie, Stavebné sporenie, termínované účty alebo nebodaj Investičné životné poistenie? Pokiaľ ich nepotrebuješ k hypotéke, prečo plytváš peniazmi? 

Poistiť sa na riziká ako úraz, invalidita, kritické choroby…je v poriadku. Avšak zhodnocovať týmto spôsobom peniaze nie je žiadna výhra. 

Ďalší žráči peňazí

Kreditka – poznáš ju? Banky ju milujú. Môžeš ísť do debetu, môžeš nakupovať a nakupovať. A potom samozrejme treba splácať – vieš vôbec, aké úroky si banka za tieto chvíľkové pôžitky účtuje? Schválne si to bež zistiť. To sú ďalšie peniaze vyhodené oknom!!! Kreditka je luxusná zbytočnosť.

Strava – ako sa stravuješ? V reštaurácii, fast foode alebo si nosíš jedlo so sebou? Pokiaľ ti zamestnávateľ prispieva na stravu a máte podnikovú jedáleň, je to ok. Ak však stravné lístky uplatňuješ v reštauráciách, či stánkoch s rýchlym občerstvením, je to na zamyslenie. Chceš ušetriť a predsa prerábaš. Strava ťa stojí poriadne draho.

Auto – všimol/la si si koľko áut jazdí po meste len s vodičom? Prečo nevyužiť MHD, ak je dostupná? Divil/a by si sa, koľko peňazí dokážeš ušetriť na benzíne. To platí aj o taxíkoch. Ja auto využívam minimálne len v nevyhnutných prípadoch. Vedel/a si, že bohatí ľudia jazdia bez problémov metrom, vlakom či autobusom?

Zlozvyky ZA TO, ČO TERAZ NAPÍŠEM ma nebudeš mať rád/a, je to však veľká položka z rozpočtu. Fajčíš? Rád/a si po práci skočíš na jedno pivko, alebo na dve deci? Musíš mať po jedle niečo sladké, najlepšie aj viackrát denne?Jednu moju známu stojí fajčenie niečo cez 100 eur mesačne!!! Stačí sa len rozhodnúť.

Emocionálne nákupy – to sú nákupy, keď niečo vidím, najlepšie v zľave a musím to mať. Šaty, topánky, hrnce, kabelky, pomocníci do domácnosti, náradie – poznáš to? Koľko takých nepotrebných a nevyužitých vecí ti leží doma? Rada psychológov znie: nakupuj so zoznamom a najedený/á. Potvrdzujú, že hladný človek sa v obchode správa ako neriadená strela. 

Členské – si členom spolku, internetového obchodu, združenia alebo zväzu, kam chodíš sporadicky, avšak pravidelne platíš členské? Ak ti tieto spoločnosti už neslúžia tak ako v minulosti, stopni túto zotrvačnosť a máš ušetrené ďalšie peniaze. 

Internetové nákupy – každým rokom čoraz obľúbenejšie, často vieme ušetriť nemalé peniaze. A čo poštovné? Niekedy sa šplhá až k piatim eurám. Tiež nakupujem cez internet, vyberám si však položku – osobný odber alebo čakám na akciu „poštovné zdarma“

Najnovšie novinky – tento fenomén nechápem. Byť vždy oblečený podľa najnovšej módy, vlastniť najmodernejšiu techniku – JE TO O OVLÁDANÍ NAŠEJ MYSLE!!! Ja sa obliekam ako sa mi páči a sotva by si v mojom šatníku našiel/a svetové značky. To platí aj o obuvi a kabelkách. Svoju pozornosť zameriavam na dôležitejšie veci. 

Pôžičky – asi najzákernejší žráč peňazí – máš dlhy na kreditke, chceš však nové čižmičky či mobil alebo si dopriať niečo iné načo nemáš peniaze. Riešenie? SPOTREBÁK – však nejako bude. Ver, že nebude a dobehne ťa to – a ty nevieš ako z toho von, tak si vezmeš ĎALŠÍ SPOTREBÁK, ak ti ho dajú a ak nie, veď ešte sú tu nebankovky. A si v poriadnych…

Noviny, časopisy, knihy – kupuješ dennú tlač, časopisy na skrátenie si dlhej chvíle alebo ich máš aj predplatené? Väčšinu informácii dnes nájdeš na internete a grátis. Knihy sa dajú požičať v knižnici alebo u známych. 

Mňa učili, že vyskakovať môžem len do výšky svojho príjmu, asi na tom niečo bude. Určite by sme našli ešte ďalšie položky, dôležité je si tieto nevýhodné výdaje uvedomiť a nastaviť sa na EFEKTIVITU. 

Vieš koľko za mesiac minieš? Stačí si viesť dennik výdavkov. Ver mi, budeš veeeeeľmi prekvapený/á. Ja som si týmto procesom už prešla a preklopila som sa do módu efektivity. 

Dokážeš to aj ty, stačí sa len rozhodnúť.

Ostávajú ti na konci mesiaca peniaze? SUPER!

Rozhodni sa a začni si budovať svoju finančnú hojnosť už dnes.