Výdaje

Vieš koľko za mesiac minieš?

30% Slovákov žije od výplaty k výplate. Nevieme správne míňať! Nový prieskum ukázal, že Slováci si z výplaty nevedia odložiť takmer nič. Príčinou však nie je nízka výplata. Nevieme hospodáriť s peniazmi.

Myslíme si, že na svoju životnú úroveň môžeme vplývať iba výškou nášho príjmu a jeho prípadným zvyšovaním. Dôležitejšie je však to, ako máme pod kontrolou výdavky. Je to jednoduchšie, ako ovplyvniť výšku príjmov. K tomu však potrebujeme získať podrobný prehľad o financiách v domácnosti.

Bez peňazí

Keď sú ľudia priamo konfrontovaní so svojimi skutočnými výdavkami, nestačia sa diviť, kam peniaze odchádzajú. Väčšinu zhltne bývanie a strava, nemenej však míňame na oblečenie, kozmetiku či aktivity vo voľnom čase. Strava hrá jednoznačne prím. Stravovanie sa v reštauráciách, nákupy v centrách, veď len niečo zobnem v meste. Keď to sčítame, na konci mesiaca sa nestíhame čudovať.

Ako teda dostať výdavky pod kontrolu?

Skús si jeden mesiac zapisovať každú položku, za ktorú utratíš peniaze, garantujem ti, že na konci mesiaca sa budeš veľmi čudovať.

Výdavky pod kontrolou
Zaplať najsôr sebe

Keď príde výplata, poplať všetky nevyhnutné položky a až potom míňaj! Mne v tomto smere výborne funguje obálková metóda. Potrebné peniaze vyberiem z účtu, každá položka má svoju obálku a v momente, keď do nej peniaze vložím už pre mňa neexistujú. Potom keď nastane deň splatnosti, peniaze vyberiem a mám na všetky nevyhnutné položky. Niektorí preferujú rôzne podúčty, mne vyhovuje viac táto metóda. Ak máš na účte trvalé príkazy, treba myslieť na dostatočný zostatok, aby si sa nedostal/a do debetu.

Na kreditky radšej zabudni, aj keď ich banky milujú a vďačne ti požičajú, tie úroky za to nestoja.

Pozor na kreditky

A čo zostane, hurá užijem si.

Stop!!!

Teraz je čas odložiť 10% a začať si tvoriť rezervu.

Tí šikovnejší začnú pravidelne investovať a budovať si majetok. A ako naložíš so zostatkom, je na tebe. Najlepšou investíciou je investícia do seba a teraz nemám na mysli nové lodičky alebo večeru o troch chodoch, ale vzdelávanie sa a zvyšovanie svojej finančnej gramotnosti.

A ak ti už nič nezostáva, skús sa zamyslieť nad svojimi výdavkami a optimalizuj ich.

Tiež si môžeš privyrobiť a zvýšiť tak svoj mesačný príjem. S tým ti viem pomôcť. Ak ťa to oslovilo, napíš mi a ja ti ukážem ako.